Blog

aneb jak vzniká ručně tkaná látka v dílně Elaya ? a jiné zajímavosti ze světa tkaní….

Příprava osnovy a materiál

Nejdříve je nutné materiál vybrat. Dnešní doba nám nabízí mnoho zajímavých materiálů. Až se z toho nejednomu zatočí hlava. Úplně nejzákladnější dělení je na příze rostlinného a živočišného původu. Mezi ta rostlinná patří samozřejmě nejznámější bavlna, len, konopí ale i ananas , růže , aloe a podobné speciality. Živočišná je hedvábí a různé druhý srsti jako je merino vlna, alpaka, jačí a velbloudí příze a nebo moje oblíbená králičí angora.

Některé příze si sama předu na kolovrátku. Ráda předu merino , králičí angoru a také rostlinná vlákna. Králičí angoru mám ze svých dvou králičích slečen , rostlinná rouna kupuji hotová a pokud chci velejemné merino a nebo speciální směsi, tak i ty si ráda koupím už načesané , přestože v dílně mám i česačku na vlnu.

Dále je potřeba nasnovat osnovu. To znamená podle chtěné šířky a hustoty dejme tomu 800 nití v určité délce 4metry a víc. Níže vidíte, jak to vypadá 🙂

Takto připravenou osnovu mohu barvit. Samotné barvení rostlinných vláken trvá většinou kolem dvou hodin, následně musí barvy na přízi působit a až druhý den je možné je z příze vypláchnout. Živočišné se fixují za tepla, ale o tom třeba jindy.. Takto třeba vypadá připravený a nabarvený materiál…

A teď s tím hurá na stav ….ale co to vlastně obnáší ?

Mám podlahový stav Glimakra Ideal s 8 listy. Dostat osnovu na stav obnáší několik fází. Nedříve musí nitku po nitce provléknout skrze kovový paprsek , kterým se později látka přitlouká. Tento paprsek určuje i hustotu výsledné tkaniny. Tento krok trvá 2-4 hodiny. dalším krokem je každou nitku provléct správně do tzv.nitěnky na listu. Listů je 8 a každá nitka má své místo přesně podle vzoru. Je-li chyba v provlečení nastává celkem nepříjemný problém, protože chyba je vidět v látce až po několika dalších krocích. Je to tedy pomalá a soustředěná práce. Po této mravenčí práci se dostávám na upevnění osnovy na osnovní vál a potom už ji můžu navíjet. I to trvá v řádech hodin podle délky osnovy. Osnova musí mít určité napětí, jinak člověka opět čekají nepříjemnosti. Čím lépe je připraveno, tím větší je odměna při samotném tkaní.

Zbývá správně napojit pedály k listům , vyladit si prošlup – to je taková mezera , když se zvedne určitý soubor listů. A může se pomalu začít 🙂

Koho to neznudilo a došel až sem, tak se může brzy těšit na pokračování …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *